Gündem

Sadrettin Köseoğlu “Oto ekspertizi deyip geçmeyin” diyerek uyarılarda bulundu

ASOTO Ekspertiz CEO’su Sadrettin Köseoğlu son yıllarda yaygınlaşan oto ekspertiz konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde yıllar evvel başlayan bu uygulamanın ülkemizde daha yeni oturmaya başladığına dikkatleri çeken Sadrettin Köseoğlu sektörün en büyük sıkıntısının merdiven altı tabir edilen TSE onaysız birçok oto ekspertiz firmasının açılması ve bu şirket ve kişiler yüzünden sektörün ciddi darbeler olduğunu ifade etti.

 

Sadrettin Köseoğlu oto ekspertizinde kaporta-boya kontrolü, süspansiyon testi, yanal kayma testi, iç aksam trim kontrolleri, dış kondisyon ekspertizi ve OBD arıza tespit raporu gibi profesyonel hizmetlerin uzman kişiler tarafından son sistem cihazlarla yapılarak verildiğini söyledi.

 

Yıllar öncesinde araçlardaki boya tespiti ustalar tarafından yapılmasına rağmen sağlıklı sonuçlar alınamazken günümüzde bu işlemin teknolojik araçlarla tespitlerin tam yapıldığını ifade eden Sadrettin Köseoğlu ”Yapılan ekspertizler sonucunda testi yapılan aracın daha evvel bir kazaya karışıp karışmadığını, bu kazanın maddi değerinin ne olduğunu, araç üzerinde değişen parça olup olmadığını, dış görünüşünde herhangi bir bozukluk olup olmadığını, araç iç aksamlarının iyi çalışıp çalışmadığını tespit edildiğini ve aracın yapılan süspansiyon testleri sonrasında daha önce yaşanan hasar sonrasında meydana gelen ön takım, rot ve aksta meydana gelmiş olan hataları ortaya çıkartıyor” dedi.

 

Yapılan tüm kapsamlı ekspertizler sonucunda aracın tüm eksiklerini tespit edildiğini ve güvenli sürüş için gereken tüm noksanları ortaya çıkarıldığını belirten Sadrettin Köseoğlu “ Bu demek oluyor ki yaptırılacak bir oto ekspertizi belki de bir hayat kurtaracaktır. Bu yüzden ister ikinci el oto alırken, ister kendi aracımız için olsun belli peryodik dönemlerde oto ekspertizinin çok önem taşıdığını göstermektedir” diyerek açıklamalarını tamamladı.